راهنمای خرید لوازم آرایشی بهداشت شخصی

قبل از اینکه برای خرید محصولات آرایشی و بهداشتی اقدام کنید، باید بدانید که دقیقا به چه وسایل و ابزارهایی نیاز دارید و بهترین انتخاب برای شما چیست. بنابراین راهنمای پیش رو را از دست ندهید.

راهنمای خرید لوازم آرایشی بهداشت شخصی

میکاپ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زندگی روزمره خانم‌ها محسوب می‌شود. بر کسی پوشیده نیست که زیبایی ظاهری اهمیت زیادی دارد، اما حفظ سلامت پوست باید در اولویت قرار داشته باشد. اینجاست که راهنمای خرید لوازم آرایشی بهداشت شخصی مناسب اهمیت زیادی پیدا می‌کند! چرا که این نوع محصولات به صورت مستقیم با پوست در تماس هستند. برای انتخاب لوازم آرایشی و بهداشتی مناسب، رعایت چه نکاتی ضروری است؟ در ادامه به بررسی این نکات مهم خواهیم پرداخت. اگر شما هم به سلامت پوست خود در کنار زیبایی ظاهری اهمیت می‌دهید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

انتخاب لوازم آرایشی بهداشت شخصی مناسب

قبل از پرداختن به موضوع راهنمای خرید لوازم آرایشی بهداشت شخصی، بهتر است نگاهی به نحوه انتخاب این لوازم داشته باشیم. ابتدا باید این موضوع را مشخص کنید که در انتخاب لوازم آرایشی و بهداشتی به دنبال چه چیزی هستید؟ همانطور که می‌دانید امروزه طیف بسیار وسیع و گسترده‌ای از انواع محصولات آرایشی و بهداشتی در بازار وجود دارند. بسیاری از این محصولات دارای ترکیبات شیمیایی هستند که حتما قبل از خرید باید آنها را بشناسید. چرا که ممکن است این ترکیبات شیمیایی با پوست شما ناسازگار باشند.

بهتر است در انتخاب لوازم آرایشی به استاندارهای رعایت‌شده در آن توجه داشته باشید. همچنین انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی، باید بر اساس برندهای معتبر و باکیفیت انجام شود. انتخاب محصول بی‌کیفیت، باعث تخریب پوست خواهد شد.

اطلاع از ترکیب شیمیایی به کار رفته در محصولات آرایشی و بهداشتی اهمیت زیادی دارد. محصولاتی که ترکیبات مضر یا مصنوعی مثل پارابن در آنها به کار رفته باشند، خیلی زود باعث از بین رفتن پوست شما خواهند شد. برخی مواد افزودنی و نگهدارنده که به محصولات آرایشی بی‌کیفیت اضافه می‌شوند، ممکن است باعث بروز آلرژی‌های خطرناک هم بشوند.

راهنمای خرید لوازم آرایشی بهداشت شخصی

راهنمای خرید لوازم آرایشی بهداشت شخصی

مراجعه به فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی و خرید محصول موردنظر، ظاهرا کار ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما اینگونه نیست! انتخاب لوازم آرایشی و بهداشتی مناسب و باکیفیت، کار چندان ساده‌ای هم نیست. این موضوع در کنار تنوع بالای این محصولات، کار را برای انتخاب سخت‌تر هم می‌کند. در ادامه برخی از نکات مهمی که قبل از خرید لوازم آرایشی و بهداشتی باید بدانید، بررسی خواهیم کرد. در نظر داشتن این نکات به انتخاب مناسب شما کمک زیادی خواهد کرد.

1. جنس پوست خود را می‌شناسید؟

شاید پیش پا افتاده به نظر برسد، اما بسیاری از افراد همین نکته ساده را فراموش می‌کنند. بسیاری از محصولاتی که در زمینه پوست ارائه می‌شوند، متناسب با جنس‌های مختلف پوست نیستند. اگر از لوازمی استفاده کنید که مناسب پوست شما نباشند، ظاهر جالبی برای پوست شما نخواهد داشت. به همین دلیل اولین قدم در انتخاب لوازم آرایشی مناسب، اطلاع از نوع پوست است. امروزه اغلب محصولات پوستی، متناسب با انواع پوست‌ها تولید می‌شوند. چند نوع پوست وجود دارد؟ به طور کلی و فارغ از جنسیت، پوست بدن به 5 دسته تقسیم می‌شوند:

 • پوست خشک
 • پوست چرب
 • پوست نرمال
 • پوست حساس
 • پوست مختلط

حال چگونه می‌توان تشخیص داد که پوست بدن ما در کدام دسته قرار می‌گیرد؟ این موضوع در راهنمای خرید لوازم آرایشی بهداشت شخصی اهمیت ویژه‌ای دارد. برای تشخیص جنس پوست خود، نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

 • ممکن است بعد از شستن صورت با آب، روی برخی قسمت‌ها مثل بینی، پیشانی و چانه احساس چربی کنید. از طرف دیگر گونه و اطراف لب‌های شما همچنان خشک هستند. در این حالت پوست بدن شما مختلط است.
 • در صورتی که بعد از شستن صورت، پوست آن کاملا چرب شد، شما جنس پوست چرب دارید. این نوع پوست مستعد آکنه و جوش است. همچنین احتمال ماسیده‌شدن ترکیبات شیمیایی لوازم آرایشی بعد از چند ساعت روی این نوع پوست وجود دارد.
 • اگر پوست صورت شما بعد از شستشو خیلی خشک و ملتهب می‌شود، پوست حساسی دارید. از جمله علائم واضح پوست حساس، قرمزی، التهاب و پوسته پوسته شدن است. معمولا این نوع پوست‌ها به مراقبت بیشتری احتیاج دارند. به همین دلیل هنگام انتخاب لوازم آرایشی و بهداشتی برای پوست حساس باید دقت زیادی داشته باشید.
 • وقتی با شستن صورت احساس خشکی و کشیدگی روی پوست خود داشتید، نشان از خشک بودن پوست شما دارد. معمولا پوست خشک خیلی زود پوسته پوسته می‌شود.
 • بهترین نوع پوست، نرمال است. اگر با شستن صورت خود، احساس چربی نمی‌کنید و پوست شما ملتهب نمی‌شود، دارای پوست نرمالی هستید. انتخاب لوازم آرایشی برای این نوع پوست‌ها بسیار ساده‌تر است.
راهنمای خرید لوازم آرایشی بهداشت شخصی

2. به نقاط ضعف و قوت پوست خودتان مسلط باشید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در راهنمای خرید لوازم آرایشی بهداشت شخصی باید بدانید، این است که هدف اصلی استفاده از این محصولات، پوشاندن نقاط ضعف و برجسته کردن نقاط قوت صورت است. به همین دلیل در گام بعدی، باید نقاط ضعف و قوت صورتتان را بشناسید. تشخیص این موضوع کار چندان دشواری نیست. به هر حال هر فردی خیلی راحت می‌تواند زیبایی‌ها و نواقص صورت خود را تشخیص دهد. شناخت کامل چهره به انتخاب لوازم آرایشی مناسب کمک زیادی می‌کند.

راهنمای خرید لوازم آرایشی بهداشت شخصی

3. رنگ پوست شما چیست؟

آگاهی از تناژ رنگی پوست چه اهمیتی در انتخاب لوازم آرایشی دارد؟ انتخاب لوازم آرایشی مناسب را رنگ پوست، باعث می‌شود که میکاپ شما طبیعی‌تر به نظر برسد. به همین دلیل باید قبل از انتخاب لوازم آرایشی، ابتدا رنگ پوست خود را به صورت دقیق بشناسید. تناژ رنگ پوست بدن به صورت کلی به سه دسته سرد، گرم و خنثی تقسیم می‌شود. تشخیص رنگ پوست کار چندان دشواری هم نیست؛ کافی است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • وجود رگ‌های داخلی مچ دست که تناژ رنگی در طیف بنفش، سبز و آبی دارد، نشان از خنثی بودن رنگ پوست شما دارد.
 • در صورتی که رنگ رگ‌های روی مچ دست شما آبی یا بنفش باشد، رنگ پوست شما روشن و سرد است.
 • اگر رنگ رگ‌های روی مچ دست سبز باشد، رنگ پوست شما تیره و گرم است.

با شناخت و آگاهی از رنگ پوست، می‌توانید لوازم آرایشی را با بیشترین تناسب انتخاب کنید. این موضوع بخصوص برای انتخاب محصولاتی، مثل کرم‌پودر و پنکیک اهمیت بالایی دارد. بهترین رنگ پوست، خنثی است؛ چرا که می‌توانید انواع لوازم آرایشی با تناژهای رنگی مختلف را انتخاب کنید.

4. لوازم آرایشی و بهداشتی معتبر انتخاب کنید

به جرأت می‌توان گفت که مهم‌ترین نکته در راهنمای خرید لوازم آرایشی بهداشت شخصی، انتخاب محصول معتبر و باکیفیت است. با توجه به این که محصولات آرایشی و بهداشتی مستقیما با پوست بدن در تماس هستند، نباید ریسک زیادی در انتخاب آنها داشته باشید. منظور از ریسک، انتخاب محصول بی‌کیفیت به دلیل پائین بودن قیمت آن است. به هر حال لوازم آرایشی و بهداشتی با سلامت پوست رابطه مستقیمی دارند. در صورتی که از محصولات بی‌کیفیت و ناشناخته استفاده کنید، ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری به پوست شما وارد شود.

امروزه برندهای ایرانی و خارجی زیادی در زمینه لوازم آرایشی و بهداشتی تولید و روانه بازار می‌شوند. شما باید با توجه به بودجه‌ای که دارید و نیاز پوست خود، اقدام به خرید کنید. نوع برند و مطرح بودن آن در این زمینه اهمیت زیادی دارد. همچنین این نوع محصولات را باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. نکته مهم دیگر، توجه به تاریخ انقضای این نوع محصولات است.

راهنمای خرید لوازم آرایشی بهداشت شخصی

معرفی برخی از بهترین برندهای تولیدکننده لوازم آرایشی و بهداشتی

همانطور که اشاره کردیم، انتخاب برند تولیدکننده لوازم آرایشی اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل بهتر است برندهای مطرح و باکیفیت در این حوزه را بشناسید. برخی از بهترین برندهای تولیدکننده لوازم آرایشی در جهان، عبارتند از:

 • استی لادر (Estee Lauder)
 • میبیلین (MayBelline)
 • مک (MAC)
 • بورژوا (Bourjois)
 • نیکس (NYX)
 • کاورگرل (CoverGirl)

جمع بندی

خرید لوازم آرایشی و بهداشتی برای خانم‌ها اهمیت زیادی دارد؛ به طوریکه بخش مهمی از روزمرگی‌های آنها را شامل می‌شود! به همین دلیل باید نکات راهنمای خرید لوازم آرایشی بهداشت شخصی را در نظر داشته باشید. انتخاب لوازم آرایشی شاید در ظاهر کار ساده‌ای باشد، اما وقتی پای کیفیت در میان باشد، انتخاب کمی سخت‌تر می‌شود. خرید لوازم آرایشی بی‌کیفیت، ممکن است باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیری به پوست شود. باید محصولاتی را انتخاب کنید که ضمن داشتن ترکیبات شیمیایی باکیفیت، متناسب با پوست شما هم باشد. از طرف دیگر باید محصولاتی را که برند معتبری دارند انتخاب کنید. ریسک انتخاب این نوع محصولات بسیار پائین‌تر از محصولات نامعتبر و ناشناخته است.