راهنمای خرید لوازم ورزشی

برای انتخاب مناسب ترین لوازم و تجهیزات ورزشی در قدم اول باید با مهمترین آنها آشنا شوید. در ادامه باید متناسب با نیازتان اقدام به خرید بهترین گزینه ممکن کنید.

راهنمای خرید لوازم ورزشی

تصور زندگی بدون ورزش در دنیای امروز، بسیار سخت به‌نظر می‌رسد. به هر حال همه ما برای سلامتی به ورزش نیاز داریم. به همین دلیل خرید لوازم و تجهیزات ورزشی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. راهنمای خرید لوازم ورزشی به شما کمک می‌کند تا متناسب با نیاز خود، اقدام به انتخاب و خرید کنید. برای خرید لوازم ورزشی باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟ اساسا چند نوع تجهیزات ورزشی وجود دارد؟ در این مطلب متوجه می شوید که به چه لوازم ورزشی نیاز دارید.

همراه ما قدم به قدم در راهنمای خرید لوازم ورزشی

تهیه تجهیزات ورزشی مناسب، برای تمرینات ورزشی منظم اهمیت زیادی دارد. هر کدام از تجهیزات ورزشی با توجه به تاثیراتی که روی نواحی مختلف بدن دارند با یکدیگر متفاوت هستند. به همین دلیل شناخت در مورد تجهیزات مختلف ضروری است. همچنین ابتدا باید مشخص کنید که قصد انجام تمرینات برای کدام قسمت‌های بدن را دارید.

برخی از دستگاه‌های ورزشی روی چند قسمت از بدن تاثیر می‌گذارند. در واقع این نوع دستگاه‌ها چندمنظوره هستند. استفاده از این نوع دستگاه‌ها، صرفه اقتصادی بسیار بالایی دارد. از طرف دیگر استفاده از تجهیزات هدفمند یا تک کاربردی به تمرکز روی عضلات خاص کمک زیادی می‌کند. بهتر است هدفمند اقدام به خرید انواع تجهیزات و لوازم ورزشی بکنید.

موضوع راهنمای خرید لوازم ورزشی به خصوص برای افراد تازه‌کار که قصد انجام تمرینات ورزشی در خانه را دارند، اهمیت بیشتری خواهد داشت. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که قصد به چالش کشیدن عضلات خود در خانه را دارید، بهتر است انتخاب تجهیزات ورزشی را متناسب با توانایی‌ها و نقاط ضعف خود انجام دهید. اگر هم به صورت حرفه‌ای تمرین می‌کنید، سراغ دستگاه‌ها و ابزارهای تخصصی‌تر بروید.

راهنمای خرید لوازم ورزشی

قدم اول شناخت انواع تجهیزات ورزشی

قبل از پرداختن به موضوع راهنمایی و انتخاب لوازم ورزشی، بهتر است ابتدا انواع تجهیزات ورزشی را بشناسید. به طور کلی تجهیزات ورزشی به دو دسته خانگی و باشگاهی تقسیم می‌شوند. هر کدام از انواع تجهیزات ورزشی، دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. البته در این میان تجهیزاتی هم وجود دارند که هم مناسب باشگاه و هم مناسب خانه هستند؛ مثل تردمیل و دوچرخه ثابت. انتخاب مناسب لوازم ورزشی، تاثیر مستقیمی روی سلامت جسمانی دارد. در ادامه به معرفی انواع تجهیزات و لوازم ورزشی می‌پردازیم.

1. تجهیزات ورزشی بدنسازی

بدنسازی و فیتنس از جمله ورزش‌هایی هستند که محبوبیت بالایی دارند. اگر به باشگاه‌های ورزشی بدنسازی مراجعه کرده باشید، احتمالا با انواع تجهیزات متنوع آن تا حدودی آشنا باشید. لوازم ورزشی بسیار زیادی در باشگاه‌های بدنسازی وجود دارند که برخی از مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • هالتر: میله‌ای بلند که در دو طرف آن وزنه نصب می‌شود. با استفاده از هالتر می‌توان تمرینات متنوعی را برای عضلات مختلف بدن انجام داد. به همین دلیل این وسیله محبوبیت بسیار زیادی بین ورزشکاران دارد. معمولا از هالتر برای تقویت عضلات به صورت یکپارچه استفاده می‌کنند. این وسیله در رشد عضلات و چربی‌سوزی نقش موثری دارد.
 • دمبل: شاید به جرأت بتوان گفت که دمبل مهم‌ترین وسیله در بدنسازی است. این وسیله بسیار پرکاربرد است و در اغلب رشته‌های ورزشی دیگر هم کاربرد دارد. دمبل‌ها در وزن‌های مختلف از سبک تا سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • سیمکش: همانطور که در راهنمای خرید لوازم ورزشی هم اشاره کردیم، برخی تجهیزات چندمنظوره هستند و از آنها می‌توان برای تقویت عضلات نواحی مختلف بدن استفاده کرد. سیمکش در این دسته تجهیزات قرار می‌گیرد. این وسیله بسیار محبوب و کاربردی، معمولا برای عضلات جلوبازو و پشت باوز، سرشانه و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • وزنه آزاد: وزنه‌ها در انواع پلاستیکی، آهنی و … وجود دارند. برخی از وزنه‌های آهنی هم پوشش پلاستیکی دارند که استفاده از آنها رواج زیادی دارد. وزنه‌های آزاد را روی هالتر نصب کرده و تمرینات مختلفی را با توجه به وزن آن انجام می‌دهند.
راهنمای خرید لوازم ورزشی

2. تجهیزات ورزشی بوکس

رشته ورزشی بوکس یکی از محبوب‌ترین‌ ورزش‌ها است. برای انجام این رشته ورزشی هم به یک سری تجهیزات مناسب نیاز دارید. برخی از مهم‌ترین تجهیزات موردنیاز در ورزش بوکس، عبارتند از:

 • دستکش مخصوص بوکس؛ برای محافظت از دست در برابر ضربات وارده بر کیسه
 • کیسه بوکس؛ وسیله‌ای برای مشت‌زنی
 • کفش مخصوص چرمی؛ برای محافظت از پا
 • کلاه بوکس؛ برای جلوگیری از وارد شدن ضربات شدید به سر و صورت
 • باند بوکس؛ برای محافظت از انگشتان و مچ دست
 • محافظ کشاله و ران؛ برای جلوگیری از ضربات احتمالی
 • محافظ لثه؛ پیشگیری از آسیب رسیدن به لثه
راهنمای خرید لوازم ورزشی

3. تجهیزات ورزشی یوگا

یوگا نیز یکی از انواع ورزش‌های محبوبی است که برای انجام آن به تجهیزات مختلفی نیاز دارید. راهنمای خرید لوازم ورزشی مناسب برای یوگا اهمیت زیادی دارد. ازجمله مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای این ورزش می‌توان به توپ مخصوص، تشک یوگا، تاب اریال، کمربند، کش پیلاتس و … اشاره کرد. با توجه به اینکه یوگا ورزشی است که روی تمرکز حساسیت زیادی دارد، انتخاب تجهیزات مناسب بسیار حیاتی است.

4. تجهیزات ورزشی تکواندو

یکی دیگر از ورزش‌های محبوب بین ایرانی‌ها، تکواندو است که تجهیزات مختص خود را دارد. این ورزش دارای لباس و کمربند مخصوص است که همه ورزشکاران مبتدی و حرفه‌ای باید داشته باشند. علاوه‌بر این تکواندو تجهیزات دیگری هم نیاز دارد که عبارتند از:

 • محافظ دهان؛ برای جلوگیری از شکستگی دندان و آسیب به دهان
 • دستکش تکواندو؛ برای جلوگیری از آسیب به دست
 • هوگو؛ لباسی مخصوص برای محافظت از قفسه سینه و شکم
 • ساعدبند؛ برای کاستن از شدت ضربه به حریف
 • ساق بند؛ کاهش ضربه به پا
 • کلاه مخصوص؛ حفاظت از سر و صورت
 • کاپ؛ برای محافظت از اندام‌های میانی و کشاله ران

نکات مهمی که قبل از خرید لوازم ورزشی باید بدانید

اولین و مهم‌ترین موضوعی که در راهنمای خرید لوازم ورزشی باید در نظر داشته باشید، هدف از انجام تمرینات ورزشی است. به هر حال هر فردی که تمرینات ورزشی را شروع می‌کند، هدف مشخصی دارد. با شناخت هدف، می‌توان راحت‌تر تجهیزات مورد نظر را انتخاب کرد. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکات خرید تجهیزات ورزشی را بررسی خواهیم کرد.

شناخت نیازهای خود

ابتدا باید نیازهای خود را شناسایی کنید. اساسا باید بدانید که کدام قسمت از بدن شما بیشتر نیاز به تقویت دارد. این کار کمک می‌کند که وسیله ورزشی مناسب خود را خریداری کنید. به این ترتیب شناسایی نقاط ضعف و قوت بدن اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

بررسی فضای موجود

این موضوع به خصوص برای انجام تمرینات ورزشی در خانه اهمیت زیادی دارد. برخی تجهیزات ورزشی، فضای بسیار زیادی را در خانه اشغال می‌کنند. به این ترتیب اگر فضای محدودی دارید، نمی‌توانید روی این تجهیزات حساب باز کنید. ابتدا باید فضای دردسترس خود را در نظر بگیرید و سپس برای خرید تجهیزات موردنظر اقدام کنید. البته این موضوع برای باشگاه‌های ورزشی هم صدق می‌کند.

راهنمای خرید لوازم ورزشی

بررسی نظرات مشتریان

یکی از راه‌هایی که در راهنمای خرید لوازم ورزشی کمک زیادی به شما می‌کند، بررسی نظرات مشتریان است. به هر حال مشتریانی که از تجهیزات ورزشی مدنظر شما استفاده کرده‌اند، می‌توانند کمک زیادی به شما بکنند. برای این کار کافی است زمان و انرژی کمی صرف کنید! بررسی نظرات مشتریان اطلاعات بسیار ارزشمندی در اختیار شما قرار خواهد داد.

نحوه نصب تجهیزات

برخی از تجهیزات ورزشی، نیاز به مونتاژ و سرهم‌بندی دارند. بعد از خرید این نوع تجهیزات ورزشی، باید اقدام به نصب اصولی آنها کنید. بهتر است تجهیزاتی را انتخاب کنید که نصب ساده‌تری دارند. برای نصب تجهیزات ورزشی، می‌توانید از دفترچه راهنمای آنها کمک بگیرید. معمولا دستگاه‌های ورزشی مختلف حاوی دفترچه راهنمای نصب هستند.

خرید تجهیزات متناسب با توانایی شما

بهتر است تجهیزات را متناسب با توان بدنی خود انتخاب کنید. اهمیت این موضوع برای افراد مبتدی یا تازه‌کار بسیار بیشتر است. چرا که انتخاب تجهیزات ورزشی نامناسب و بیشتر از توان شما، می‌تواند آسیب‌های زیادی به بدن وارد کند. همچنین برخی تجهیزات مخصوص حرکات ورزشی حرفه‌ای هستند. در صورتی که توان انجام تمرینات حرفه‌ای را نداشته باشید، نباید سراغ آنها بروید.

ایمنی تجهیزات ورزشی

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات راهنمای خرید لوازم ورزشی، بررسی سطح ایمنی تجهیزات است. انجام تمرینات ورزشی با برخی تجهیزات ناایمن، ریسک آسیب‌های ورزشی را بسیار بالا می‌برد. به همین دلیل در انتخاب تجهیزات ورزشی، باید به ایمن بودن آنها توجه داشته باشید.

انتخاب برندهای معتبر

همانطور که می‌دانید، اغلب تجهیزات ورزشی قیمت بسیار بالایی دارند. به همین دلیل خرید آنها نوعی سرمایه‌گذاری هم محسوب می‌شود. بهتر است روی تجهیزاتی سرمایه‌گذاری کنید که کیفیت و عمر مفید بالایی دارند. برندهای معتبر با استفاده از بهترین تکنولوژی‌ها و مواد اولیه اقدام به تولید تجهیزات ورزشی می‌کنند. به همین دلیل بهتر است به جای خرید تجهیزات نامعتبر و ارزان، سراغ برندهای معتبر در بازار بروید.

قیمت تجهیزات ورزشی

موضوع مهمی که بعد از راهنمای خرید لوازم ورزشی باید به آن توجه داشته باشید، قیمت این تجهیزات است. به هر حال شما باید با توجه به بودجه‌ای که دارید، باید برای خرید لوازم ورزشی موردنیاز خود اقدام کنید. طبیعتا لوازم ورزشی باکیفیت و معتبر، قیمت بالایی هم دارند. به همین دلیل بهتر است سعی خود را بر خرید از این نوع لوازم بگذارید.

برند شیائومی چه لوازم ورزشی را پیشنهاد می دهد؟

شیائومی به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های دنیا لوازم و تجهیزات ورزشی متنوعی را طراحی و روانه بازار کرده است. این برند که به تولید محصولات اقتصادی مشهور است، تجهیزات ورزشی خاصی را تولید می کند. برخی از محبوب ترین این تجهیزات از نظر کاربران شامل موارد زیر هستند:

برای اطلاع از ویژگی ها و قیمت این محصولات تنها کافی است به صفحات این تجهیزات سر بزنید.

جمع بندی

خرید تجهیزات ورزشی برای شروع تمرین و فعالیت بدنی، انگیزه زیادی ایجاد می‌کند. با این حال انتخاب لوازم ورزشی مناسب به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی که قصد ورزش دارند تبدیل شده است. قبل از خرید تجهیزات، باید راهنمای خرید لوازم ورزشی را مطالعه کنید. مهم‌ترین قدم برای انتخاب تجهیزات ورزشی مناسب، تعیین هدف است. این کار باعث می‌شود تا راحت‌تر تجهیزات مرتبط با عضلات خود را انتخاب کنید.